Home
O nás
pište nám
Kurz Centrální Banky ČR
21.09.2019
1 USD   22,268 CZK
1 EUR   25,855 CZK
Naše služby >> Exkurze

Zimní nabídka

Nabídka výletů HELENA JUNGMANOVÁ - TRAVEL AGENCY ASTRA s.r.o.  (stáhnout)

INDIVIDUÁLNÍ  EXKURZE  z  KARLOVÝCH  VARŮ  (stáhnout)


Letní nabídka

Nabídka výletů HELENA JUNGMANOVÁ - TRAVEL AGENCY ASTRA s.r.o. (stáhnout)

INDIVIDUÁLNÍ  EXKURZE  z  KARLOVÝCH  VARŮ  (stáhnout)

Děti do 8 let mají 20% slevu.

 

 

Termín exkurze je možno měnit dle individuální dohody s klientem.
Půldenní exkurze je možné objednat i na víkend!!!
Výlet si můžete objednat i na recepci ve Vašem hotelu!!!

 

Prohlídka podzemí Vřídla + lanovkou na vyhlídkovou věž Diana

V tajemném podzemí v bezprostřední blízkosti Vřídelní kolonády se dozvíte, odkud prameny pocházejí, jak vznikly, jestli jsou věčné, jaké mají chemické složení a kolik tun solí vynášejí denně na povrch. Dozvíte se také, jak  nezkrotná příroda způsobila a způsobuje výbuchy a výrony nových pramenů. Při prohlídce chodby vytvořené z usazenin vřídlovce uvidíte, jak se dnes likviduje nebezpečí výbuchů pomocí vrtů a jak se minerální voda a z ní separovaný plyn vede potrubím do sanatorií nebo lázeňských center. 

Procházkou ke Grandhotelu Pupp dojdeme až k dolní zastávce lanovky, která nás zaveze na Výšinu přátelství s restaurací Diana. Výtahem ve vyhlídkové věži  vyjedeme nahoru, z věže je nádherný pohled na lázeňskou část města i okolí. Dolů můžeme podle přání sjet opět lanovkou, nebo jít pěšky kolem Výšiny Petra I., ke glorietu Mayera a k Jelenímu skoku se sochou kamzíka – symbolu K. Varů. Kdo nebyl na Dianě, nebyl v K. Varech!

Chráněné území Kladská + Mariánské Lázně

Kladská patří k nejmalebnějším místům CHKO Slavkovský les. Historie Kladské začíná v roce 1877, kde zde byl na louce v nadmořské výšce 814 m postaven knížetem Ottou Schönberg-Waldeburgem lovecký zámek ve švýcarsko-tyrolském stylu. Na konci 19. stol. zde bylo postaveno ještě 5 dřevěných zámeckých staveb. Pro hosty byla postavena restaurace „U tetřeva“ s bohatou nabídkou zvěřiny. Všechny stavby byly prohlášeny kulturní památku a jsou chráněny státem. Je zde i rybník „Kladská“ s naučnou stezkou 1,5 km dlouhou.   Panely naučné stezky Vás seznámí s geologií místa, s dobýváním rud ve středověku, s rašeliništi, faunou a flórou chráněného území. 

Mariánské Lázně jsou perlou v trojúhelníku západočeských lázeňských měst. Náš průvodce Vám bude vyprávět o vzniku lázní, o jeho architektonických památkách a o slavných osobnostech, které lázně, pojmenované po Panně Marii, navštívili. Velkolepě působí kombinace litinové krajkové kolonády s mořeným dubem, v hale pramenů můžete ochutnat zdejší studené zřídelní vody. Při prohlídce lázní si prohlédnete pravoslavný kostel sv. Vladimíra s unikátním ikonostasem z majoliky a porcelánu, dílem ruských umělců.

Okružní jízda: sklárna Moser + porcelánky Chodov, Loučky, Nová Role         

Mikrobusem přijíždíme k závodu Moser, který od roku 1857 vyrábí světoznámý křišťal. Náš průvodce Vás seznámí s historii závodu, muzeem a prodejnou. Dozvíte se, z čeho vzniká moserovský křišťal „králů“. V podnikové prodejně je možné koupit hotové výrobky.  Na přání lze dopoledne v pracovní dny zorganizovat prohlídku hutě, kde můžete pozorovat práci sklářů.

Porcelánka Chodov byla založena v roce 1815 a specializuje se hlavně na výrobu  něžného růžového porcelánu ve velkém sortimentu. V podnikové prodejně vždy najdete dárek podle Vašeho vkusu. Prodejna slouží zároveň jako výstavní síň. Prohlídku výroby je možné objednat pouze ve všední dny dopoledne.

Porcelánky Nová Role a Loučky vyrábí klasický bílý porcelán různých tvarů a dekorů za příznivé ceny.

Dál projíždíme městem ke Svatošským skalám na břehu Ohře, kde můžeme posedět v útulné restauraci se specialitami ze zvěřiny a obdivovat zkamenělý svatební průvod.

Ze Svatošských skal stoupáme na vrchol Aberg na Doubské hoře (611 m n.m.) s rozhlednou, hotelem a malým dřevěným kostelíkem sv. Mikuláše Divotvorce, postaveným v ruském stylu. Před hotelem je socha cara Petra I., který Karlovy Vary navštívil v letech 1711 a 1712.

V obci Březová Vám ukážeme bývalou kovárnu, kde car Petr I. vykoval železný prut a podkovu. Pokračujeme pak na Karlovarské letiště k hotelu a restauraci Na Vítkově hoře s jedinečným výhledem na okolí K. Varů. Poté sjíždíme po serpentinách staré Pražské cesty k sanatoriu Richmond, kde navštívíme japonský kamenný park. Kolem Grandhotelu Pupp se vracíme zpět do centra K. Varů.

Praha - nákupy 

Na pěší zóně hlavního města Prahy naleznete velké množství obchodů, značkových prodejen a butiků.

Na okraji města je velké nákupní centrum Metropole, kde je velký výběr zboží.

Pěší procházka Karlovými Vary

Karlovy Vary jsou největší lázeňské město České republiky s okouzlující architekturou na pozadí zelených lázeňských lesů, s blahodárným působením léčivých pramenů, které vytékají v kolonádách, mistrovských dílech architektury s všude přítomným géniem locí.

Během dvouhodinové procházky lázeňskou zónou od Grandhotelu Pupp k sanatoriu Thermal Vás seznámíme s historii lázní i jednotlivých lázeňských domů, s pamětihodnostmi města a s jeho nádhernou architekturou. Ve Vřídelní kolonádě se dozvíte, jak prameny vznikly, jací znamenití lidé zde pobývali a tvořili.

Pěší procházka Karlovými Vary + prohlídka Becherovky

Pěšky procházíme lázeňskou zónou Karlových Varů od Grandhotelu Pupp k sanatoriu Thermal, dál pokračujeme obchodní částí města k muzeu Becherovka. V muzeu si poslechnete historii vzniku bylinného likéru, seznámíte se s rozvojem jeho výroby od jeho vzniku dodnes. Projdete historické sklepy, kde připravují od roku 1807 podle tajného receptu z bylin a lihu sladkohořký likér „Becherovka“. Likér se žertem nazývá „13-tý karlovarský pramen“. Při prohlídce reklamního videa ochutnáte několik druhů tohoto zlatavého nápoje, známého v celém světě. Jako dárek dostanete knížku s recepty na koktejly s Becherovkou.

Mariánské Lázně (miniatury) + Františkovy Lázně

Mariánské Lázně jsou perlou v trojúhelníku západočeských lázeňských měst. Náš průvodce Vám bude vyprávět o vzniku lázní, o jeho architektonických památkách a o slavných osobnostech, které lázně, pojmenované po Panně Marii, navštívili. Velkolepě působí kombinace mořeného dubu s krajkovou litinou kolonády, v hale pramenů můžete ochutnat zdejší studené zřídelní vody. Při prohlídce lázní si prohlédnete pravoslavný kostel sv. Vladimíra s unikátním ikonostasem z majoliky a porcelánu, dílem ruských umělců.

Františkovy Lázně jsou miniaturní lázně vybudované v rozsáhlém parku. Lázeňské budovy se žlutými fasádami a bílými štuky navozují iluzi slunce, klidu a pohody. Domy jsou postaveny ve stylu empíru se sfingami a pyramidkou. Symbolem města je socha malého Františka. Při procházce lázněmi můžeme ochutnat studené minerální prameny. V domě U Tří lilií, kde  pobýval Goethe, připoutá pozornost vnitřní dvůr s jedinečně zdobenou fasádou.

Klášterec nad Ohří +  Krušné hory + lázně Jáchymov

Zámek Klášterec nad Ohří byl postaven na břehu Ohře v rozsáhlém anglickém parku s 220 dřevinami z celého světa. Vznik a název zámku i města je spojen se vznikem kláštera benediktýnů z 12. stol. V 16. stol. zde byl postaven Fürstenbergy renesanční zámek, od roku 1623 se majitelem zámku stal kníže Kryštof Thun. Thunové přestavěli v 19. stol. zámek ve stylu neogotiky. V 22 zámeckých sálech je umístěna sbírka českého porcelánu za více než 200 letou historii. Před zámkem si můžete vyfotografovat pávy na pozadí barokních soch. 

Dále stoupáme cestou do Krušných hor, po cestě se nám nabízí nezapomenutelné horské panoráma. Krušné hory tvoří přírodní hranici mezi Čechy a Německem, část cesty vede přímo na hranici se Saskem. Projíždíme vesnicí Měděnec s Měděnou horou s kostelíkem, obcí Kovářská se zbytky starého hamru z 15. století a dál Loučnou, kde je hraniční přechod s německou obcí Unterwiesenthal. Dále stoupáme na nejvyšší horu západních Čech Klínovec (1244 m n.m), pak projíždíme nejvýše položeným městem ČR Božím Darem ve výšce 1028 m n.m. V Božím Daru je památný hotel, kde pobýval Martin Luther a saský kurfiřt August Silný. Pokračujeme v cestě do lázní Jáchymov, kde se léčí radonovou vodou. Odtud se vracíme zpět do K. Varů.

Hrad Červený Újezd

Soukromá stavba byla nazvána podle obce, ve které se nachází, tedy Hrad Červený Újezd a vznikla v letech 2001 - 2002.

Záměrem bylo postavit naším stylem historizující objekt vycházející z tradičních řemeslných postupů a odpovídající nárokům současnosti.

V muzeu uvidíte originály i kopie typických nástrojů, přístrojů a vybavení českého venkova minulého i předminulého století, doplněné selským malovaným nábytkem, dílnami tradičních řemesel, rytířským sálem, krčmou se staročeskými jídly a nápoji i hradním antikem.

Nové interiéry vytvořili místní řemeslníci. Pokud tedy, jako my, rádi sníte a máte rádi historii, dobré jídlo a pití, přijeďte se přesvědčit, jak se nám náš úmysl zdařil.

Plzeň – pivovar „Plzeňský prazdroj“

Plzeň je největší město západních Čech, kde se zrodilo znamenité plzeňské pivo.

V pivovaru se podrobně seznámíte s výrobou piva, navštívíte srdce pivovaru, „varnu“ a sklepy, kde pivo kvasí a zraje. Prohlédnete si také dílnu bednářů - dnes je to už takřka zaniklé řemeslo. Po prohlídce pivovaru si můžete vybrat suvenýry v podnikové prodejně.

Náš průvodce Vám ukáže historické náměstí Plzně s velkolepým gotickým chrámem sv. Bartoloměje. V renesanční  radnici je vystaven model středověkého města.

Ochutnávka filtrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell přímo ze sudu (pro osoby starší 18 let). Komu zachutnalo kvasnicové živé pivo, může ještě vypít sklenici téhož piva v restauraci Parkán.

Mariánské Lázně s návštěvou restaurace  pivovaru Chodovar „Ve skále „

(večeře není v ceně exkurze)

Mariánské Lázně jsou perlou v trojúhelníku západočeských lázeňských měst. Náš průvodce Vám bude vyprávět o vzniku lázní, o jeho architektonických památkách a o slavných osobnostech, které lázně, pojmenované po Panně Marii, navštívili. Velkolepě působí kombinace litinové krajkové kolonády s mořeným dubem, v hale pramenů můžete ochutnat zdejší studené zřídelní vody. Při prohlídce lázní si prohlédnete pravoslavný kostel sv. Vladimíra s unikátním ikonostasem z majoliky a porcelánu, dílem ruských umělců.

Restaurace „Ve skále“ se nachází ve městě Chodová Planá nedaleko M. Lázní. První pivovar zde byl založen už ve 12. stol. Symbolem pivovaru se stal bílý pes Albi, který nalezl pramen vody, užívané k vaření piva. V roce 2000 pivovar otevřel část sklepů na kvašení a dozrávání piva a zřídil zde restauraci, vysekanou ve skále. Zde určitě musíte ochutnat kvasnicové pivo a výborná jídla jako např. vepřové koleno, žebírka, jelení steaky apod. - vše za rozumné ceny.

 

 

F. Lázně + Cheb + M. Lázně + restaurace „Ve skále“  pivovaru Chodovar

(večeře není v ceně exkurze)

Františkovy Lázně jsou miniaturní lázně vybudované ve velkém parku. Lázeňské budovy se žlutými fasádami a bílými štuky navozují iluzi slunce, klidu a pohody. Domy jsou postaveny ve stylu empíru se sfingami a pyramidkou. Symbolem města je socha malého Františka. Při procházce lázněmi můžeme ochutnat studené minerální prameny. V domě U tří lilií, kde  pobýval Goethe, zaujme pozornost vnitřní dvůr s jedinečně zdobenou fasádou.

Mariánské Lázně jsou perlou v trojúhelníku západočeských lázeňských měst. Náš průvodce Vám bude vyprávět o vzniku lázní, o jeho architektonických památkách a o slavných osobnostech, které lázně, pojmenované po Panně Marii, navštívili. Velkolepě působí kombinace litinové krajkové kolonády s mořeným dubem, v hale pramenů můžete ochutnat zdejší studené zřídelní vody. Při prohlídce lázní si prohlédnete pravoslavný kostel sv. Vladimíra s unikátním ikonostasem z majoliky a porcelánu, dílem ruských umělců.

Restaurace „Ve skále“ se nachází ve městě Chodová Planá nedaleko M. Lázní. První pivovar zde byl založen už ve 12. stol. Symbolem pivovaru se stal bílý pes Albi, který nalezl pramen vody, užívané k vaření piva. V roce 2000 pivovar otevřel část sklepů na kvašení a dozrávání piva a zřídil zde restauraci, vysekanou ve skále. Zde určitě musíte ochutnat kvasnicové pivo a výborná jídla jako např. vepřové koleno, žebírka, jelení steaky apod. -  vše za rozumné ceny.

Město Cheb leží na hranici s Německem. V centru města se zachovalo historické jádro, které bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Pozornost návštěvníků upoutá komplex bývalých 11 kupeckých domů z konce 13. století, postavených na náměstí s historickými fontánami 16. a 18. stol. Náměstí obklopují historické domy ve stylu gotiky, renesance a baroka. Nedaleko se zachovaly ruiny hradu z doby Fridricha Barbarossy.  

Historické město Kadaň + Zámek Chyše

Dále projíždíme historickým městem Kadaň se středověkým náměstím s gotickými a renesančními domy. Dominantou náměstí je bílá gotická radnice ze 14. stol. K cenným památkám patří také morový sloup a úzká katovská ulička ze 14. století, která vede k hradbám. Bývalý hrad ze 13. století byl barokně přestavěn a dnes slouží jako pečovatelský dům. Ve městě se dochovaly téměř kompletní hradby s branami ze 14. stol. Centrum města bylo vyhlášeno jako městská památková rezervace.

 

 

Chyše jsou nevelkou spádovou obcí v západních Čechách. Leží nedaleko od vrchu Vladař uprostřed hlubokých lesů, břidlicových skal a prosluněných luk, jimiž od Žlutic až k Rabštejnu protéká řeka Střela. Skutečnou dominantou obce je ale zámek, který „vyrůstá“ vedle vesnických domů jako přízrak z pohádky anebo historického filmu. Jeho historie sahá daleko do minulosti. První zmínky o Chýších jsou z roku 1158, kdy byla osada zemanským sídlem rodů Odolenů z Pětipes, povýšeným za vlády krále Vladislava II. do stavu rytířského. „Tento rod,“ píše Marie Šulcová v knize Kruh mého času, “tu ve středověku založil také hrad s hlubokým sklepením a hradním příkopem.“

Okružní jízda po Karlových Varech a okolí + Svatošské skály

Karlovy Vary jsou nejen lázeňským městem, ale i městem s téměř 60 tisíci obyvateli. Rádi vám ukážeme nejen město, ale i okolí K. Varů.

Nejprve projíždíme ulicí Na vyhlídce na svahu nad kolonádami, dál pokračujeme kolem podzemní lanovky u sanatoria Imperial na Divadelní náměstí. Odtud projíždíme Zámeckou ulicí exkluzivní lázeňskou částí „Westend“ s nádhernými vilami postavenými na přelomu 19. a 20.  stol. ve stylu historismu a secese. Zde můžeme navštívit pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla s ikonami umělce Faberge.

Dál projíždíme městem ke Svatošským skalám na břehu Ohře, kde můžeme posedět v útulné restauraci se specialitami ze zvěřiny a obdivovat zkamenělý svatební průvod.

Ze Svatošských skal stoupáme na vrchol Aberg na Doubské hoře (611 m n.m.) s rozhlednou, hotelem a malým dřevěným kostelíkem sv. Mikuláše Divotvorce, postaveným v ruském stylu. Před hotelem je socha cara Petra I., který Karlovy Vary navštívil v letech 1711 a 1712. V obci Březová Vám ukážeme bývalou kovárnu, kde car Petr I. vykoval železný prut a podkovu. Pokračujeme pak na Karlovarské letiště k hotelu a restauraci Na Vítkově hoře s jedinečným výhledem na okolí K. Varů. Poté sjíždíme po serpentinách staré Pražské cesty k sanatoriu Richmond, kde navštívíme japonský kamenný park. Kolem Grandhotelu Pupp se vracíme zpět do centra K. Varů.

Klášter Teplá + zámek Bezdružice (výstava skla)    

Historie kláštera Teplá začíná r. 1193, kdy byl založen českým knížetem Hroznatou klášter premonstrátů. Klášter téměř 800 let ovlivňoval pozitivně historii západních Čech, jeho zásluhou vznikly Mariánské Lázně.  Nejstarší stavbou v klášterním areálu je opatský kostel Zvěstování Páně, postavený v letech 1193 – 1232. Interiér kostela je barokní s cennými barokními sochami I. Platzera z Prahy a s freskami místního umělce E. Dolhopfa. Chórové lavice vyřezával řezbář Tomáš Pistl. V kostele jsou i dvoje velmi cenné varhany z 18. století a hrob blahoslaveného Hroznaty. Prohlídka obsahuje i návštěvu refektáře, kapitulní síně a klášterního muzea. Klášterní knihovna čítá 100 000 svazků knih, mezi nimi jsou cenné rukopisy a prvotisky ve všech evropských jazycích. V muzeu můžeme obdivovat sochy a obrazy světců od 17. do 19. století, ornáty a roucha vyšitá stříbrnými a zlatými nitkami, sbírku řádů a medailí evropských panovníků, minerály ze sbírky Goetheho aj.

Zámek Bezdružice leží nedaleko Tepelského kláštera. Historie zámku začíná ve 13. století, přestavby pokračovaly ve 14. až 16. stol. V zámku se nachází výstava současného moderní skla a křišťálu s unikátním betlémem z brazilského křišťálu, který váží 3650 kg. V historických sálech se seznámíte s životem šlechtice Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, prohlédnete si rytířský sál s gobelíny, který byl utkán v Bruselu v 16. stol.

Po návštěvě zámku se můžete projít parkem Konstantinových Lázní (2 km od zámku) a ochutnat léčivé prameny s nejvyšším obsahem kysličníku uhličitého v Evropě.

Františkovy Lázně + Cheb + hrad Vildštejn

Františkovy Lázně jsou miniaturní lázně vybudované ve velkém parku. Lázeňské budovy se žlutými fasádami a bílými štuky navozují iluzi slunce, klidu a pohody. Domy jsou postaveny ve stylu empíru se sfingami a pyramidkou. Symbolem města je socha malého Františka. Při procházce lázněmi můžeme ochutnat studené minerální prameny. V domě U tří lilií, kde  pobýval Goethe, zaujme pozornost vnitřní dvůr s jedinečně zdobenou fasádou.

Město Cheb leží na hranici s Německem. V centru města se zachovalo historické jádro, které bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Pozornost návštěvníků upoutá komplex bývalých 11 kupeckých domů z konce 13. století, postavených na náměstí s historickými fontánami 16. a 18. stol. Náměstí obklopují historické domy ve stylu gotiky, renesance a baroka. Nedaleko se zachovaly ruiny hradu z doby Fridricha Barbarossy.  

Hrad Vildštejn založen v roce 1166 v románském stylu. Pro veřejnost zpřístupněn poprvé v jeho dějinách až v r. 2001.
Malý a velký rytířský sál v historickém gotickém stylu - hosté zde mohou hodovat, neboť hrad má svou bohatou kuchyni s rytířským menu. Proto si zde každý může připadat jako král.

Zámek Dětěnice + pivovar + večerní program ve středověké krčmě

(večeře není v ceně exkurze)

Zámek Dětěnice se nalézá ve Východních Čechách na okraji CHKO „Český ráj“. Historie zámku se připomíná už v 11. stol., kdy zde byla šlechtickou větví Valdštejnů  z Dětěnic založena tvrz. K významným majitelům zámku na začátku 17. stol. patřil i sám vojevůdce Albrecht z Valdštejna. V 18. stol. zámek patřil rodu Clam-Gallasů a byl barokně přestavěn. V té době byl rozšířen i park s cennými sochami 18. – 19. stol. Poté se majitelé zámku střídali, v dnešní době je zámek soukromým vlastnictvím rodiny Ondráčků. V zámku si můžete prohlédnout historické interiéry, soubor barokních obrazů, historický nábytek a kachlová kamna. Cenné jsou rokokové stropy, bohatě zdobené štukem a ruční malbou.

Zámecký pivovar podle legendy vařil už ve 13. stol. v noci černé „pivo lásky“ podle tajného receptu. Dnes vaří pivovar světlé, řezané i tmavé pivo podle receptu z 18. stol. Při prohlídce pivovaru můžete ze sudu ochutnat kvasnicové pivo. V pivovarském muzeu si můžete prohlédnout a vyfotografovat sladovnu, bednářskou dílnu, varnu, ledárnu, chmelnici, kvasné kádě a sudy na dozrávání piva.

V historických místnostech pivovaru můžete povečeřet ve středověké krčmě, kde číšníci obsluhují v historických kostýmech a nabízejí staročeská jídla a nefiltrované pivo. Můžete se pobavit při středověkém programu: středověké souboje, fakír, ohňová šou, pálení čarodějnic, tanečnice na stolech, žebráci apod. To vše za zvuku živé středověké hudby.

Hrad Loket + Závod Moser + Svatošské skály

Hrad Loket se vypíná déle než 800 let na skále nad řekou Ohře, která ve formě zahnutého lokte obtéká hrad. Starý románský hrad byl postaven jako strážní pevnost, kterou často navštěvovali čeští králové, mezi nimi i Karel IV. V bývalém markrabském domě, přestavěném v 16. stol. ve stylu renesance, je dnes umístěna výstava historického českého porcelánu, který byl vyráběn v okolí Lokte. V bývalém hejtmanském domě jsou vystaveny archeologické nálezy z areálu hradu, „zakletý“ purkrabí, kostra mladé ženy pochované v kostele sv. Linharta u K. Varů, mince a dary sv. Linhartu z městečka Obora ze 13. až 17. stol. V obřadním sále můžeme obdivovat renesanční fresky a strop. V bývalých královských sálech  jsou zbytky fresek a výstava zbraní ze 17. – 19. stol. V románské věži uvidíte draka a ve vězeňském křídle mučírnu s mučícími nástroji. Zde se také živě předvádí mučení vězňů. Pod zámkem projdeme historickým náměstím s morovým sloupem.

Závod Moser od roku 1857 vyrábí světoznámý křišťal. Náš průvodce Vás seznámí s historii závodu, muzeem a prodejnou. Dozvíte se, z čeho vzniká moserovský křišťal „králů“. V podnikové prodejně je možné koupit hotové výrobky.

V údolí řeky Ohře porostlém lesem mezi Loktem a K. Vary stojí „zkamenělá svatba“, kterou lidé nazývají Svatošské skály. Náš průvodce Vám bude vyprávět historii tohoto romantického místa s útulnou restaurací s bohatým výběrem zvěřiny. Zde můžete vypít šálek kávy nebo sklenici piva.

 

 

Praha večerní:  projížďka na parníku - procházka po Praze -  Křižíkova fontána

Neméně krásná je Praha večerní. Exkurzi začínáme hodinovou projížďkou parníkem po Vltavě, kde můžete obdivovat Karlův most, panoráma Hradčan s dominantou chrámu sv. Víta, pražské paláce a věže, i romantické partie na březích Vltavy. Pak  si na pěší procházce prohlédnete Staroměstské náměstí, místo české historie na královské cestě.  Na staré radnici můžete obdivovat orloj z roku 1410. Každou hodinu se otevírají okénka a z nich vychází 12 apoštolů – nezapomenutelná podívaná. Dále procházíme židovským městem, kde se zachovalo 7 synagog s nejstarší tzv. Staronovou synagogou ze 13. stol. a hřbitov, kde se pochovávalo od 15. do 18. století dokonce v 8 vrstvách nad sebou. Na Staroměstském náměstí lze povečeřet ve stylové restauraci. Ulicemi Starého města dojdeme k Obecnímu domu, odkud nás mikrobus zaveze ke Křižíkově fontáně. Program fontány je hlavně klasická hudba v kombinaci s barevně nasvícenými proudy vody, v létě i s baletem a filmovou projekcí. Po fontáně návrat do Karlových Varů

Praha klasická (s návštěvou prodejního a výrobního závodu šperků“ LAPIS“)

Praha je bezesporu nejnavštěvovanějším městem, které vzbuzuje u návštěvníků pocit nadšení. Praha je zanesena do seznam památek UNESCO, přitahuje a nadchne každého. Každý kámen je zde spojen s historií, její atmosféra a krása je tvořena nejen pozoruhodnými uměleckými památkami různých epoch od 10. do 20. stol., ale i bouřlivým životem.

Naše klasická exkurze zahrnuje prohlídku Hradčan, Pražského hradu s třemi nádvořími s rezidencí prezidenta ČR, chrám sv. Víta – klenotem gotického stavitelství, dále procházku po Karlově mostě a prohlídku historického Staroměstského náměstí s radnicí s orlojem z roku 1410, kde můžete obdivovat v celou hodinu průvod apoštolů. Je to tzv. „královská korunovační cesta“. Zbude i trochu času na nákupy.

Praha historická - pěší i na parníku

Pro ty, kteří neradi chodí, doporučujeme exkurzi pěší i na parníku. Exkurze začíná pěší procházkou Malou Stranou ke Karlovu mostu, pokračuje po Karlově mostu uličkami Starého města až na Staroměstské náměstí, kde můžete každou hodinu obdivovat průvod apoštolů na staroměstském orloji z roku 1410. Poté projdete židovským městem s 6 synagogami, radnicí a starým židovským hřbitovem, kde pochovávali v 8 až 12 vrstvách. Nejstarší synagoga pochází ze 13. století. Pařížskou ulicí dojdeme k přístavu, kde nás čeká hodinová plavba po řece Vltavě. Odtud můžete obdivovat Karlův most, panoráma Hradčan s dominantou chrámu sv. Víta, pražské věže a palácovou architekturu na nábřežích Vltavy jako např. Národní divadlo, Rudolfinum aj. Na přání můžete poobědvat ve stylové restauraci na Staroměstském náměstí.

Praha podruhé – pro ty, kteří už v Praze byli

Na této zcela pěší exkurzi si prohlédnete klenoty pražské a současně světové architektury, interiéry Královského paláce, pražských chrámů a klášterů.

Klášter Strahov - největší klášter v Čechách založený ve 12. stol., prohlídky galerie obrazů a soch od 14. do 18. století. Můžete zde ochutnat i nefiltrované klášterní pivo „Norbert“.

Loreta je poutní místo na počest Panny Marie, kde si prohlédnete interiér, chrám Narození Páně a klenotnici – sbírku liturgických předmětů včetně briliantové monstrance „Pražské slunce“ s 6500 brilianty.

Pražský hrad - zde si prohlédnete 15 gotických kaplí chrámu sv. Víta s královskou hrobkou, dále Královský palác  s Vladislavským sálem, Českou kanceláří a Sněmovnou. Ve Zlaté uličce, můžete obdivovat miniaturní domky bývalých hradních střelců, projdete obrannou chodbou s výstavou zbraní, brnění a mučírnou.

Staroměstské náměstí je místem historie na „Královské cestě“. Zde můžete obdivovat architekturu od 13. do 18. století, na Staroměstské radnici lze vidět každou hodinu průvod apoštolů na orloji.

Blízko náměstí jsou dva kostely: gotický Týnský chrám P. Marie a barokní chrám sv. Jakuba s unikátními varhany, zde se pořádají varhanní koncerty.

Praha Vyšehrad + pivovar Staropramen

Vyšehrad je historické opevnění na skále nad pravým břehem řeky Vltavy v Praze a taktéž stejnojmenná čtvrť na jihu správního obvodu a městské části Prahy 2, zaujímající jeho bezprostřední okolí. Váže se k němu řada pověstí z počátků českých dějin. Vyšehrad vznikl jako knížecí hradiště ve druhé polovině 10. století. Koncem 11. století tady jako jediný český panovník sídlil první český král Vratislav II. Při kostele sv. Petra a Pavla byla zřízena kapitula. Později se stal především pevností, střežící od jihu Prahu, rozsáhle barokně přebudovanou ve 2. polovině století 17. Od 15. do 19. století byl Vyšehrad s podhradím též samosprávným městem, do roku 1848 podřízeným vyšehradské kapitule a připojeným ku Praze roku 1883. V téže době došlo k přetvoření hřbitova při kostele sv. Petra a Pavla na pohřebiště zasloužilých českých osobností se Slavínem. Od roku 1962 je sadově upravený vyšehradský areál národní kulturní památkou.

Pivovar Staropramen

Ve varně č. 1 se návštěvníci seznámí s historií vaření piva v Čechách, s historií pivovaru Staropramen a jeho vývojem od roku 1869 do současnosti. Na varných nádobách je návštěvníkům demonstrován celý proces technologie vaření piva od vystírací kádě po chmelovar v mladinové pánvi.

Historická varna č. 5 reprezentuje další technologické části výroby piva:  propagační stanici, kvašení a dokvašování, filtraci, stáčení piva a kontrolu kvality. Pomocí modelů kvasinek se návštěvníci  zapojí do interaktivního výkladu procesu kvašení a dokvašování piva Staropramen.

Následuje prohlídka nové varny.

Moderní gastronomie Pivovaru Staropramen čeká na hosty v předsálí nové varny. Na velkoplošných panelech se seznámí s pivním hospodářstvím a s konceptem Značkových hospod.

Prohlídka je zakončena v  podsvětí varny ochutnávkou piva, které se návštěvníkům čepuje z unikátního rychlovýčepu. Během ochutnávky si hosté mohou koupit propagační předměty z produkce Staropramenu.
  

Praha dětská – ZOO

Pražská zoologická zahrada patří od roku 1931 k nejstarším ZOO v Evropě. Zde je možné shlédnout 2000 druhů zvířat. V ZOO nedávno otevřeli pavilon Indonézská džungle. Pavilon má plochu 1600 m2  ve formě elipsy. Vevnitř se můžete procházet džuglí s vodopády, jezery, skálami, stromy a říčkou. Ve dvou poschodích uvidíte opice makak, orangutany, gibony, dále varany, ještěry a hady, netopýry, želvy, ptáky a motýly. Děti se v ZOO mohou povozit na ponících nebo dětské tramvaji, anebo se svézt lanovkou k pavilonu žiraf. V areále zahrady můžete i poobědvat.

 

Hrad Loket + hrad Bečov

Hrad Loket se vypíná déle než 800 let na skále nad řekou Ohře, která ve formě zahnutého lokte obtéká hrad. Starý románský hrad byl postaven jako strážní pevnost, kterou často navštěvovali čeští králové, mezi nimi i Karel IV. V bývalém markrabském domě, přestavěném v 16. stol. ve stylu renesance, je dnes umístěna výstava historického českého porcelánu, který byl vyráběn v okolí Lokte. V bývalém hejtmanském domě jsou vystaveny archeologické nálezy z areálu hradu, „zakletý“ purkrabí, kostra mladé ženy pochované v kostele sv. Linharta u K. Varů, mince a dary sv. Linhartu z městečka Obora ze 13. až 17. stol. V obřadním sále můžeme obdivovat renesanční fresky a strop. V bývalých královských sálech  jsou zbytky fresek a výstava zbraní ze 17. – 19. stol. V románské věži uvidíte draka a ve vězeňském křídle mučírnu s mučícími nástroji. Zde se také živě předvádí mučení vězňů. Pod hradem projdeme historickým náměstím s morovým sloupem.

 

První písemné zprávy o zámku Bečov pocházejí z roku 1314, kdy byl na skále postaven gotický hrad s kaplí Panny Marie.  V 16. století byl na skále vybudován pozdně gotický Pluhovský palác s arkádami, v 18. století byl přistavěn barokní zámek, který je přístupný veřejnosti. V zámku lze shlédnout cennou kolekci historického nábytku, obrazů ze 17. až 18. století, dále zbraně a gobelíny ze 17. století, které byly utkány v Bruselu. Při pohledu do benátského zrcadla můžete vyslovit své tajné přání.

Nejcennějším exponátem zámku je relikviář sv. Maura, Jana Křtitele a sv. Timothea ve formě domečku, který vznikl ve 13. století v klášteře Florene. Je ozdoben postavou Krista, sv. Maura a 12 apoštolů, drahocennými kameny, zlacenými emailovými destičkami a antickými gemami. Relikviář je mistrovské dílo evropské kultury. S detektivní historií jeho ztráty a nálezu se seznámíte v zámku.


Zámek Mělník

Zámek Mělník byl postaven v renesančním stylu na skále nad soutokem Labe a Vltavy. Zámek dnes patří šlechtici Jiřímu Lobkovicovi. V Mělníku pěstovali vinnou révu už v od 9. stol. za kněžny Ludmily, proto jsou pod zámkem vinné sklepy z 15. stol., kde během prohlídky zámku můžete ochutnat 9 druhů vína. Z toho víno „barrique“ zraje rok v dřevěných sudech. Kromě cenných zámkových interiérů lze navštívit i malou kostnici v kostele sv. Petra a Pavla. 

Plzeň – pivovar „Plzeňský prazdroj“ + zámek Březnice

Plzeň je největší město západních Čech, kde se zrodilo znamenité plzeňské pivo.

V pivovaru se podrobně seznámíte s výrobou piva, navštívíte srdce pivovaru „varnu“ a sklepy, kde pivo kvasí a zraje. Prohlédnete si také dílnu bednářů, dnes je to už takřka zaniklé řemeslo. Po prohlídce pivovaru si můžete vybrat suvenýry v podnikové prodejně. Komu zachutnalo kvasnicové živé pivo, může ještě vypít sklenici téhož piva v restauraci „Parkán“.

Náš průvodce Vám ukáže historické náměstí Plzně s velkolepým gotickým chrámem sv. Bartoloměje. V renesanční  radnici je vystaven model středověkého města.


Zámek Březnice je perlou renesanční architektury v Čechách. První písemné zmínky o kamenné tvrzi pocházejí z roku 1245. V polovině 16. stol. byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, na severu byl postaven tříposchoďový palác a na východě vznikl  dvouposchoďový palác, zámek byl obestavěn hradbami. V zámku najdete nejstarší zámeckou knihovnu v Čechách, sály ve stylu renesance, baroka a empíru. Prohlédnete si zde historický nábytek, portrétní galerii šlechty a bohaté sbírky skla, cínového nádobí, zbraní a obrazů, grafiky a kachlových kamen. Velmi cenný je obraz „Večeře Páně“, práce českého renesančního mistra namalovaný v 16. stol. na dřevě.

Klášterec nad Ohří + Zámek Duchcov

Klášter benediktýnů v Kladrubech v západních Čechách byl založen počátkem 12. stol.  knížetem Vladislavem I. Klášter se stal centrem vzdělanosti a umění. Dnešní podoba areálu je z třetiny 18. století. Dominantou areálu je klášterní kostel, přestavěný Janem Blažejem Santinim ve stylu neobvyklé barokní gotiky. Ten také navrhl většinu vybavení interiéru, na kterém se dále podíleli bratři Asamové, sochaři z okruhu Matyáše Bernarda Brauna a umělec Karel Legat. Po jižní straně kostela Panny Marie je situován starý konvent, u které na východě stojí stará prelatura a na jihu budova nového konventu, jejíž autorem je Kilián Ignác Diennzenhofer. V rámci expozice je zpřístupněna i knihovna z 19. stol. a kolekce soch  Matyáše Brauna.

Zámek Duchcov v Severních Čechách byl postaven v 16. stol. knížaty z Lobkovic. V roce 1642 se majiteli stávají Valdštejnové, kteří zámek začátkem 18. stol. přestavěli v barokním slohu. V letech 1812-1818 byla fasáda zámku přestavěna ve stylu klasicismu. K zámku patří anglický park, který je otevřen pro veřejnost. Málokdo ví, že zde na zámku strávil posledních 13 let svého života Giacomo Casanova, známý milovník a obdivovatel ženských srdcí. Tento cestovatel, který projel celou Evropu, zde pracoval jako knihovník knížete Valdštejna. Na zámku Vás čeká historická atmosféra doby Casanovy, pokoje, kde žil a křeslo, kde umřel. Máte možnost seznámit se s historií  jedné z nejznámějších a záhadných osobností, možná, že ho i sami spatříte.

Kutná Hora + Kostnice + muzeum stříbra  (v létě se  středověkou šachtou)

Zveme Vás na exkurzi do Kutné Hory, která díky svému bohatství je označována za druhé město království po Praze. Historie Kutné Hory je spojena s dobýváním stříbra. Už na konci 13. stol. tvoří kutnohorské doly třetinu evropské produkce stříbra. Město se stalo střediskem ražby mincí tzv. pražských grošů, stabilní evropské měny od 13. do 16. století. Bohatství místních dolů umožnilo vznik mnohých architektonických památek, díky nimž byla Kutná Hora přičleněna k památkám pod ochranou Unesco. Na procházce historickým centrem města navštívíte gotický chrám sv. Barbory, který směle může soupeřit s chrámem sv. Víta v Praze. Na stěnách chrámu můžete obdivovat unikátní fresky, kde jsou vyobrazeny scény z dobývání a ražení stříbra. Chrám je s městem spojen mostem, analogií Karlova mostu v Praze. Procházka městem Vás zavede do středověku s mnoha gotickými a renesančními stavbami jako např. Kamenná kašna, morový sloup aj.

V muzeu stříbra Vás průvodce podrobně seznámí s těžbou a zpracování stříbrné rudy a dál s ražbou mincí. V létě procházíte středověkou šachtou, oblečeni do tzv. perkytlí – to je středověké oblečení havířů s přilbou a lampičkou. Některé chodbičky jsou jen 40 cm široké.

V obci Sedlec navštívíte jedinečnou kostnici, jejíž historie začala už ve 13. stol. Dnešní podoba pochází z 19. století, kdy majitelé Schwarzenbergové pozvali mistra F. Rinta, aby uspořádal asi 40 000 lidských kostí do dekorativních tvarů.

Zámek Český Šternberk byl postaven ve slavné éře kamenných hradů 13. stol. na skalním útesu nad řekou Sázavou. Zámek patřil celou dobu české šlechtě Šternberků. V 17. stol po třicetileté válce byl zámek přestavěn a získal bohaté barokní štuky, práci italského mistra Carlo Brentano. V roce 1949 byl zámek znárodněn a v roce 1992 byl vrácen v restituci Zdeňku Šternberkovi. Hrad nabízí návštěvníkům prohlídku historickým interiérů s rodovými sbírkami Šternberků, hlavně sbírku mědirytin ze třicetileté války, sbírku holandských stříbrných miniatur, barokní, rokokový a empírový nábytek, čínský lakovaný nábytek, francouzskou majoliku, sbírku zbraní a loveckých trofejí. V rytířské sále je umístěna rodová portrétní galerie.  

Město Český Krumlov + České Budějovice

Město Český Krumlov - bylo  vyhlášeno národní památkou a zaneseno do soupisu kulturního dědictví UNESCO.

Č. Krumlov je po Praze druhým městem, které si zachovalo historický charakter jako komplex. Neopakovatelná středověká atmosféra a hlavně jedinečný soubor historických památek dělají z Krumlova skutečnou perlu mezi městy ČR. Mezi množstvím středověkých domů ve stylu gotiky, renesance a baroka je zvláště cenný kostel sv. Víta, budova radnice, dům zakladatele rybníků Krčína s freskami s alchymistickými motivy. Část starého města tzv. Latrán u hradu je nejstarší částí města. Velkolepě působí hrad a zámek, postavený na skále, po Pražském hradu největší zámecký komplex. V příkopě hradu žijí medvědi. Interiér zámku je gotický, renesanční i barokní, velmi cenné jsou fasády s freskami ve stylu sgrafito a neobvykle vysoký most, měřící 39 metrů, je ozdoben sochami ve stylu baroka. K zámku patří park s 11 ha dřevin, s fontánou a rokokovým palácem Belarie. Největší pozornost poutá současná konstrukce otáčivého hlediště  divadla, kde herci hrají v parku.   


Město bylo založeno r. 1263 králem Přemyslem Otakarem II. na soutoku řeky Malše a Vltavy. Bohatlo z obchodu, kupci z Rakouska zde museli vystavit zboží a platit clo. Město bylo obdařeno mnoha privilegii, v době 30-leté války zde byly uchovávány královské korunovační klenoty a archiv. Čtvercové náměstí (délka 133 m) si zachovalo středověký ráz, uprostřed je Samsonova kašna z 18. století se sochami švarcemberského umělce Ditricha. Historická radnice z počátku 18. stol. byla postavena Martinellim, sochy na atice jsou dílem Josefa Ditricha. Z Černé věže ze 16. stol. vidíte barokní kostel sv. Mikuláše, dominikánský klášter, budovu Solnice ze 16. stol. a historické domy s loubím, které lemují náměstí. Dochovala se i část bývalých hradeb.

Zámek Konopiště + zámek Český Šternberk

Zámek Konopiště  patří k nejvíc navštěvovaným zámkům v Čechách. Středověký zámek ve své době neměl soupeře, byl několikrát přestavován. Zámek byl místem důležitých historických událostí, svědek návštěv mnoha historických osobností. Příjemně vás překvapí hrdá císařská rezidence následníka trůnu Ferdinada d´Este, komfortně vybavené císařské interiéry s cennými sbírkami gotických a renesančních obrazů a soch, historického nábytku, jedinečnou sbírkou zbraní ze 16. až 19. století zděděnou z Itálie, se stovkami loveckých trofejí. Zámek patřil tragicky zahynuvšímu následníku rakousko-uherského trůnu Ferdinadu d´Este. V zámeckém příkopu žijí medvědi, zámek je obklopen parkem s cennými dřevinami. Návštěva Konopiště pro Vás bude nejen historickým, ale i estetickým zážitkem.

 

Zámek Český Šternberk byl postaven ve slavné éře kamenných hradů 13. stol. na skalním útesu nad řekou Sázavou. Zámek patřil celou dobu české šlechtě Šternberků. V 17. stol po třicetileté válce byl zámek přestavěn a získal bohaté barokní štuky, práci italského mistra Carlo Brentano. V roce 1949 byl zámek znárodněn a v roce 1992 byl vrácen v restituci Zdeňku Šternberkovi. Hrad nabízí návštěvníkům prohlídku historickým interiérů s rodovými sbírkami Šternberků, hlavně sbírku mědirytin ze třicetileté války, sbírku holandských stříbrných miniatur, barokní, rokokový a empírový nábytek, čínský lakovaný nábytek, francouzskou majoliku, sbírku zbraní a loveckých trofejí. V rytířské sále je umístěna rodová portrétní galerie.  


Romantický zámek Jemniště

Zpráva o Jemništi pochází z roku 1381. V té době bylo panství v majetku Beneše z Cimburka, který se podle zdejší vsi začal psát z Jemniště. Panským sídlem tehdy pochopitelně nebyl tento zámek, ale tvrz obklopená vodním příkopem, která se dodnes nachází v nedaleké vsi (viz starý zámek). Roku 1717 koupil jemnišťské panství hrabě František Adam z Trauttmansdorffu (+1762), původem ze staré štýrské rodiny. Jeho vkusu a nárokům již zámek ve vesnici nevyhovoval,proto nechal kolem roku 1724 na nedalekém pahorku vybudovat novýzámek, který měl lépe odpovídat jeho vkusu i postavení předního šlechtice.
 
Autorem projektu byl slavný český architekt František Maxmilián Kaňka. Stavba postupovala velmi rychle. V říjnu 1725 byl zámek dokončen natolik, že už mohlo dojít ke slavnostnímu vysvěcení zámecké kaple. Roku 1754 zámek zcela vyhořel, nepoškozena zůstala jen zámecká kaple sv.Josefa. František A.Trauttmansdorff proto nechal celý zámek přestavět a nově vybavit. Tehdy byl změněn průčelní štít, na kterém byl nově umístěn trauttmansdorffský erb a vzhled zámku doplnily sochy Lazara Widmana. Kromě těchto úprav nepoškodily zámek žádné zásadní přestavby. Máme tak ideálnímožnost prohlédnout si typické šlechtické sídlo doby vrcholného baroka.


Nabídka zahraničních zájezdů

 

DRÁŽĎANY - obrazárna „Staří mistři“ ve Zwingeru (Německo)

Zveme Vás na návštěvu do hlavního města Saska Drážďan, světově proslulého města,  nazývaného „Florencií na Labi“.

Pěší exkurze historickou částí Drážďan zahrnuje prohlídku cenné architektury jako je např. Operní divadlo architekta Sempera, královská rezidence s nádvořím na rytířské turnaje ze 16. stol., s tzv. „Procesím králů“ na fasádě,  Dvorní katolický chrám, nábřeží Labe nazývané „balkonem Evropy“ s budovami „Sekundogenitur“, Akademie umění, znovu z trosek postavený chrám Frauenkirche, náměstí Altmarkt aj. Nejdůležitější je návštěva obrazárny „Staří mistři“ v muzejním areálu „Zwinger“ se zbrojnicí (cena vstupenky je zahrnuta v ceně zájezdu). Zde se můžete pokochat Sixtinskou madonou od Rafaela nebo obrazy Tiziána, Veronese, Rubense, Rembrandta aj.

NORIMBERK (Německo)

Zveme Vás do města, které je nazýváno „klenotem Německé říše“, s městskými středověkými hradbami, za kterými se zachovalo pohádkové středověké město.

Pěší exkurze zahrnuje prohlídku starého města jako např.: středověký císařský hrad, stará radnice s korunovačními klenoty, náměstí Hauptmarkt s gotickou „Krásnou kašnou“ a kostelem Frauenkirche s orlojem, středověké uličky s domem Albrechta Dürera, gotické kostely sv. Sebalda a sv. Vavřince – galerie gotické malby a sochařství, s neobyčejnými kašnami aj. Ve středověkém centru Handwerkerhof u obranné věže můžete ochutnat norimberské klobásky s pivem nebo tradiční perníky. Je možné navštívit i dům - muzeum Albrechra Dürera a prohlédnout si jeho obrazy, dřevořezy a starý lis. 

MNICHOV (Německo)

Město nazývané „Atény na Isaru“, hl. město Bavorska. Pěší exkurze po městě zahrnuje historické památky jako např.: Královskáou rezidenci Wittelsbachů s klenotnicí, monument Síň vojevůdců na Odeonplatz, chrámy sv. Kajetána, sv. Michala a Bürgersaal na pěší zóně, pivnice Augustinerbräuhaus a Hofbräuhaus (srazy nacistů). Symbolem města je Frauenkirche a novogotická radnice s orlojem. Na přání lze navštívit interiéry královské rezidence nebo klenotnici.

WEIDEN (Německo)

Město Weiden in der Oberpfalz leží v Horní Falci v Bavorsku, 100 km východně od Norimberku a 35 km západně od České republiky.

Návštěva historických měst, obchodní centrum.

REGENSBURG (Německo)

Regensburg - město v srdci Bavorska s krásným historickým centrem, které je zařazeno na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Dunaj zde teče pozvolna ve velkých záhybech přes pahorkatou krajinu, přesto cyklostezka vede stále po rovině, často po povodňových hrázích. Od Regensburgu se otevírá úrodná široká rovina. Celý kraj je zemědělský, ale přesto narazíme na nespočet barokních klášterů a zámků, po kterých se tato část Dunajské cyklostezky nazývá "Tour de Baroque".

BAYREUTH (Německo)

Bayreuth (Bayroute) je německé město, ležící v severním Bavorsku.

Bayreuth byl založen okolu roku 1150. První pisemmá zmínka pochází z roku 1194. Město vzniklo u staré obchodní cesty z Würzburgu přes Bamberg do Prahy na skalnatém výběžku v údolí řeky Roter Main. V době husitských válek byl vyplundrován husity. Při této akci shořely písemné prameny předchozí doby.

Od roku 1603 až do roku 1769 byl Bayreuth rezidencí markrabat z rodu Hohenzollernů. Po zničení ve třicetileté válce dosáhlo město rozkvětu v 18. století především díky markraběnce Vilemíně (1709-1758), oblíbené sestře pruského krále Friedricha II., která se provdala za bayreutského markraběte Friedricha. Markrabě Christian Ernst nechal rozšířit starý městský zámek, jeho syn princ Georg Wilhelm založil v roce 1701 novou čtvrť Sankt Georgen. Město získalo barokní a a později rokokový charakter charakter.

Za vlády Vilemínina manžela markraběte Friedricha (1735-1768) byla vybudována Markraběcí opera, Nový zámek, Zámecký kostel u Starého zámku, Nový zámek v parku Eremitage...

VíDEŇ (Rakousko) na dva dny

Zveme Vás na návštěvu velkolepého císařského města Vídeň s okouzlující architekturou a uměleckými sbírkami nevyčíslitelné ceny, které najdete ve stovce vídeňských muzeí. Nocleh (se snídaní) přímo ve středu města vám umožní procházet se městem i večer, poslechnout si koncert nebo navštívit slavnou vídeňskou operu, nebo si zajít do některé stylové hospůdky nebo do vinného sklípku.

Při pěší exkurzi po městě se seznámíte s nejznámějšími památkami města: zimní rezidence Hofburg, románsko-gotický chrám sv. Štěpána, dům Mozarta, Parlament, novogotická radnice, Kunsthistorické muzeum s obrazárnou. Okružní exkurze obsahuje prohlídku architektury Hundertwassera, zámku Belveder, letní rezidence Habsburků Schönbrunn (interiér), s vinnými sklípky Vídeňského lesa v Grinzingu. Na přání lze navštívit obrazárnu nebo císařskou klenotnici. (Vstupenky nejsou zahrnuty v ceně zájezdu).

MNICHOV (Německo) + SALCBURK (Rakousko) na dva dny

Město nazývané „Atény na Isaru“, hl. město Bavorska. Pěší exkurze po městě zahrnuje historické památky jako např.: Královská rezidence Wittelsbachů s klenotnicí, monument Síň vojevůdců na Odeonplatz, chrámy sv. Kajetána, sv. Michala a Bürgersaal na pěší zóně, pivnice Augustinerbräuhaus a Hofbräuhaus (srazy nacistů). Symbolem města je Frauenkirche a novogotická radnice s orlojem. Na přání lze navštívit interiéry královské rezidence nebo klenotnici.

Salcburk hlavní město rakouské spolkové země Salcbursko a centrum okresu Salzburg-venkov. Leží nedaleko hranic s Německem na řece Salzach ve výšce 425 m. n. m.

Staré město salzburské (historické městské jádro) bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.BERLÍN (Německo) + Postupimské náměstí (Potsdamer Platz) na dva dny

První historicky doložené zmínění Berlína pochází z roku 1244. Roku 1451 se Berlín stává vládním městem braniborských markrabích a kurfiřtů, 1701 pak hlavním městem Pruského království, 1871 hlavním městem nově založené Německé říše.

Berlín byl v minulosti tolerantním městem, kde nalezlo útočiště mnoho pronásledovaných uprchlíků, mimo jiné hugenoti z Francie (po r. 1685) a protestanti z Čech (po r. 1730), jejichž někteří potomci, žijící v tzv. České vesnici (Böhmisches Dorf), až do druhé poloviny minulého století ještě hovořili česky. Ve dvacátých letech minulého století se z Berlína stává evropská metropole s bohatým politickým, vědeckým a hlavně kulturním životem. Tolerance končí roku 1933 příchodem Hitlera k moci.

Po druhé světové válce, kdy město bylo z velké části zničeno (např. 40 procent obytné plochy), byl Berlín rozdělen do čtyř sektorů. Počátkem studené války se Berlín dostal do středu konfliktů mezi vítěznými mocnostmi. Již roku 1948 dochází k Berlínské blokádě (kdy veškeré zásobování města se koná výlučně leteckým spojením) a posléze k politickému rozdělení města. K faktickému rozdělení dochází stavbou Berlínské zdi 13. srpna 1961.

Po pádu Berlínské zdi roku 1989 začíná nová kapitola města. Berlín se stává městem se zázemím a hlavním městem SRN.

 

BUDAPEŠT (Maďarsko) + BRATISLAVA (Slovensko) na dva dny

Budapešť je hlavní město Maďarska, hospodářské, dopravní a kulturní centrum země.

Pohled na panorama historických budov, které jsou jako šperky rozesety po obou stranách řeky, je nezapomenutelný. Levému břehu nejdříve dominuje mohutný královský palác obehnaný kamennou zdí. O něco dále se proti obloze tyčí věže Rybářské bašty a Matyášova chrámu.

Pozoruhodné jsou i kostely pod Hradním vrchem. Nejúžasnější stavbou pravého břehu je neogotický Parlament, sto let starý, 268 m dlouhý a 96 m vysoký. Má téměř 700 místností a na jeho výzdobě se podíleli nejlepší umělci v zemi. Je považován za jednu z největších vládních budov v Evropě.

Roku 1896 k oslavě tisíceletého výročí země bylo zbudováno náměstí Hrdinů. Soubor sloupů, věnovaný nejdůležitějším postavám maďarských dějin.

Bazilika svatého Štepána - kostel zasvěcený prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Váci utca je snad ta nejznámější a mezi návštěvníky nejpopulárnější ulice města. Tahle výkladní skříň Budapešti nenabízí jen příjemné posezení, ale zejména elegantní architekturu mnoha stavebních slohů 19. a 20. století. Budapešť je městem kultury, koncertů a umění. Najdete zde přes šedesát muzeí, dvě opery, čtyřicet sedm divadel, šestnáct koncertních síní a sedm amfiteátrů.

Ze země hudby nepocházejí jen králové operety Franz Lehár a Imre Kálmán, nýbrž také skladatelé Béla Bartók a Ferenc Liszt.

Bratislava je hlavní a největší město Slovenska, centrum Bratislavského kraje a historická metropole někdejších žup Prešpurské a Bratislavské. Rozkládá se na obou březích Dunaje, v jihozápadní části země, při hranici s Maďarskem a Rakouskem.
Většina památek se nachází v historickém jádru města. Stará radnice je komplex budov vybudovaných v 14. a 15. století a dnes je sídlem městského muzea. Michalská brána je jediná brána z původních středověkých městských opevnění a je jednou z nejstarších budov ve městě. Univerzitní knižnice, vybudovaná v roce 1756, byla používaná uherským sněmem (parlamentem) v letech 1802–1848.

Městské centrum je charakterizováno mnohými paláci v barokním stylu. Grassalkovichov palác, vybudovaný okolo roku 1760, je dnes sídlem slovenského prezidenta a slovenská vláda má své sídlo v bývalém arcibiskupském paláci. V Primaciálném paláci, dnešním sídlem primátora, byl v roce 1805 podepsán prešpurský mír.

K známým sakrálním stavbám patří Konkatedrála svatého Martina, vybudovaná v 13. až 16. století, která byla v letech 1563–1830 korunovačním kostelem uherských králů. Františkánský kostel z 13. století je nejstarší zachovalý kostel v Bratislavě a byl místem rytířských ceremonii. Kostel svaté Alžbety, taktéž známý jako Modrý kostelík, je vybudován v secesním stylu.

Kuriozitou je podzemní (předtím nadzemní) židovský hřbitov při vjezdu do tramvajového tunelu na nábřeží, kde je i pochován rabín Chatam Sofer. Jediný vojenský hřbitov je Slavín, který byl vybudován v roce 1960 na památku vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Bratislavy v roce 1945.


 Reserve