Home
O nás
pište nám
Kurz Centrální Banky ČR
21.09.2019
1 USD   22,268 CZK
1 EUR   25,855 CZK
Praha >> PRAHA >> O městě
Úvod

Praha i její dominanta, Pražský hrad, jsou svým stavebně historickým a umělecko architektonickým vývojem řazeny mezi nejvýznamnější památky Evropy. Tvoří unikátní soubor nejrůznějších stavebních slohů. Od svého založení v raném středověku byly centrem světské i církevní moci, sídlem českých panovníků a posléze prezidentů. Za dlouhou dobu své existence se staly místy, která vždy vyjadřovala potřeby i vkus svých obyvatel.

Praha byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992.  Je bezesporu nejvýznamnější městskou památkovou rezervací u nás. Historické jádro o rozloze 866 hektarů zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky. Rozsáhle založené Nové Město v návaznosti na pozdější přestavby v nových stavebních slozích svědčí o umělecko-společenském a kulturním vlivu Prahy od středověku do současnosti.

Praha má několik přirovnání jako „Praha Matka měst" nebo „Praha stověžatá". Pojmenování „Praga caput regni" neboli „Praha hlava království" zůstalo vyznačeno od roku 1518 na Staroměstské radnici. Přirovnání „Praha srdce Evropy" říká, že Praha leží ve středu Evropy a vzdálenost k Baltskému, Severnímu a Jaderskému moři je přibližně stejná, a to kolem 700 km. Pojmenování Prahy jako „Řím severu" vychází zřejmě z toho, že Řím je postaven na sedmi pahorcích a Praha na devíti: Letná, Vítkov, Opyš, Větrov, Skalka, Emauzy, Vyšehrad, Karlov a Petřín.


Památky

Historické centrum Prahy nabízí pro návštěvníky bezpočet historických památek, jimž bezesporu dominuje Pražský hrad s katedrálou sv. Víta. V komplexu hradu můžete navštívit také baziliku sv. Jiří, Císařskou konírnu, Daliborku, romantickou Zlatou uličku, letohrádek královny Anny, Nejvyšší purkrabství Pražského hradu nebo Starý královský palác.

Cestou z Pražského hradu budete míjet mohutný barokní chrám s kopulí a zvonicí, chrám sv. Mikuláše na Malostranském náměstí, kde hrál na varhany Wolfgang Amadeus Mozart.

Přes řeku Vltavu se klene svými 16 oblouky nejstarší most v Praze, Karlův most. Již v 10. stol. poblíž dnešního mostu stával dřevěný, který kolem r. 1170 vystřídal kamenný Juditin most. Po jeho zničení povodní r. 1342 na jeho místě vyrostl Karlův most. Jeho historie je spojena s magickou numerickou řadou v pořadí 1, 3, 5, 7, 9. Základní kámen byl proto položen Karlem IV. 1357 9.7. v 5 hodin 31 minut. Stavbu Karlova mostu měl na starost Petr Parléř, ale most byl zcela dokončen až po jeho smrti. Most z pískovcových kvádrů je dlouhý 515,76 m a široký 9,5 m. Je z obou stran ohraničen věžemi, na východě Staroměstskou mosteckou věží a na západě pak Malostranskou mosteckou věží. Je na něm rozmístěno 30 soch a sousoší z období 18. století, mezi nimiž najdeme například sochu Bruncvíka, sv. Jana Nepomuckého, sv. Vojtěcha, sv. Ludmily s malým Václavem, Ignáce z Loyoly, sv. Cyrila a Metoděje nebo sv. Kosmy a Damiána se Salvátorem. Mezi autory soch patří zvučná jména barokních sochařů jako bratři Brokofovi, Matyáš Braun, Josef Max nebo Matěj Václav Jäckel.

Z Karlova mostu je to jen kousek na Staroměstské náměstí, kterému dominuje Staroměstská radnice s orlojem, kde se ve dvou malých okénkách každou celou hodinu objevuje 12 apoštolů.

Dalším zajímavým místem staré Prahy je Židovské město, které vzniklo ve 13. století a uchovává mnohasetletou historii pražských Židů. Židovské město zahrnuje mimo jiné osm synagog, židovské muzeum a dva hřbitovy.

Ve starých pověstech českých byl Vyšehrad označen za nejstarší sídlo českých knížat a kněžny Libuše, která prorokovala vznik města Prahy slovy: „...vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká...". Dnes se tu můžete procházet po slavném hřbitově Slavín a vidět románskou rotundu sv. Martina z 2. poloviny 11. století. Hned vedle hřbitova stojí kapitulní a farní kostel sv. Petra a Pavla, který byl postaven podle vzoru stejnojmenného římského kostela.

Mezi další pražské památky neodmyslitelně patří 60 metrová železná Petřínská rozhledna, která je kopií pařížské Eiffelovy věže.

Praha je všeobecně považována za nejkrásnější město Evropy, proto neváhejte a přijeďte se podívat sami!
PRAHA
O městě
Hotely
Lázeňské hotely a hotely
APT/Byty
2