Home
O nás
pište nám
Kurz Centrální Banky ČR
26.08.2019
1 USD   22,268 CZK
1 EUR   25,855 CZK
Města UNESCO >> OLOMOUC >> O městě
Dnes stotisícové město, ležící v samém srdci Hané, patří a vždy patřilo k nejvýznamnějším moravským metropolím, kde si dávaly dostaveníčka dějiny s osobnostmi a věda s pokrokem. Proto také nedávné získání statutu krajského města bylo jenom logickým vyústěním historického vývoje města coby kulturního, společenského a hospodářského centra, jehož dějiny se začaly psát před mnoha staletími.
 

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 2000. Budování morových sloupů odstartoval Tridentský koncil, který tak dal období baroka jeden z výrazných rysů. Vzorem byl sloup na Piazza Santa Maria Maggiore v Římě, vztyčený roku 1614. Dobou svého vzniku v letech 1716-1754 patří olomoucký monument až k posledním příkladům této módní vlny. Ale svou výtvarnou koncepcí, bohatstvím figurální výzdoby a konečně i rozměry a výškou (35 m) se od všech podobných památek výrazně odlišuje. Sloup se po svém dokončení stal pro obyvatele města zdrojem nesmírné hrdosti, protože všichni, kdo se na jeho stavbě podíleli, byli občany Olomouce. Jeho vysvěcení 9. září se osobně účastnil tehdejší první pár monarchie, císařovna Marie Terezie se svým manželem Františkem I. Štěpánem Lotrinským. Pozlacená replika dělové koule připomíná, že sloup byl několikrát zasažen pruskými děly během obléhání roku 1758. Olomoučtí se vydali v procesí žádat pruského generála, aby jeho vojáci na monument nestříleli. Generál James Keith jejich přání  vyhověl, a tak byl sloup dalších škod ušetřen.

Olomouc, jako druhá nejrozsáhlejší památková rezervace České republiky, dnes představuje kulturní, sportovní a společenské centrum Moravy.
OLOMOUC
O městě