Home
O nás
pište nám
Kurz Centrální Banky ČR
26.08.2019
1 USD   22,268 CZK
1 EUR   25,855 CZK
Města UNESCO >> BRNO >> O městě
Brno je druhé největší město v České republice, největší a historické hlavní město Moravy, které má přes 400 tis. obyvatel. Díky novému letištnímu terminálu Brno objevuje stále větší množství turistů ze světa.
Protože je také významnou městskou památkovou rezervací, k jeho nejvýznamnějším dominantám patří hrad Špilberk a Katedrála Svatého Petra a Pavla (známá spíše jako Petrov). Druhým dochovaným hradem je Veveří tyčící se nad brněnskou přehradou. K turistickým lákadlům patří také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Mezi jednu z největších zajímavostí Brna bezesporu patří to, že zvony na Petrově zvoní poledne v jedenáct hodin. Je tomu tak už od roku 1645, kdy město obléhali Švédové. Nedařilo se jim ale město dlouho dobýt, proto jejich velitel rozhodl naposledy udeřit 15. srpna, a než na Petrově budou zvonit poledne, musí Brno obsadit. Jestli ne, odtáhne. Hospodský, který je obsluhoval, vyslechl plán a okamžitě ho sdělil obráncům. Druhý den velitel obrany poslal zvoníka na svatopetrský chrám zvonit poledne, ale bylo právě jedenáct hodin, když zazněl zvon. Švédové přestali bojovat, a než nastala noc, byli pryč. Brno bylo zachráněno a od těch dob se na Petrově zvoní poledne už v jedenáct.

Vila Tugendhat

Nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána v roce 2001. Jedná se o jedinečnou dechberoucí stavbu ve stylu meziválečného funkcionalizmu. Byla postavena v letech 1929 - 1930 pro manžele Tugendhatovy v Brně - Černých Polích. Bydleli v ní však jen krátce, protože v roce 1938 emigrovali před fašismem do švýcarského St. Gallen. Když bychom se měli zastavit u vzhledu samotné budovy, tak ten je doslova revoluční. Vila je tvořena skeletem z oceli. Velmi zajímavé provedení stavby zapříčiňují hlavně stropy pater, které nenesou strop samotný, ale pouze velmi silné pilíře. Dům stojí ve volném prostranství a pyšní se celkem třemi podlažími. Každé podlaží se liší jak půdorysem, tak i průčelím. Hlavní část domu je představována druhým patrem. Do toho se dostanete pomocí vřetenovitého schodiště z prostor vstupní haly. Krásné jsou také obytné prostory se zimní zahradou. Zajímavá je bezesporu také kuchyně, která je vybavena výtahem na dodej jídla a komorami. Pokud se zmíníme ještě o dalších převratných zajímavostech domu, tak nesmíme vynechat prosklené zdi, jež naprosto spojují celou stavbu s okolím. Některá okna byla zkonstruována takovým způsobem, že je lze zcela klidně spustit až úplně do podlahy. Co se týká samotného pláště budovy, tak ten je vyroben z čistého mléčného skla. Provedené opravy a nevhodné úpravy se architektonické podstaty stavby naštěstí nedotkly. Dnes je přístupná veřejnosti jako muzeum.
BRNO
O městě