Home
O nás
pište nám
Kurz Centrální Banky ČR
26.08.2019
1 USD   22,268 CZK
1 EUR   25,855 CZK
České lázně >> KARLOVY VARY >> O městě

 

Vznik a vývoj Karlových Varů byl vždy nerozlučně spjat s blahodárnými léčivými účinky jejich teplých minerálních pramenů. Poznamenaly dějiny, architekturu, ekonomiku a celkového ducha města. Ony prameny fascinovaly člověka a podněcovaly jeho fantazii již od nejstarších dob.

Do říše fantazie musíme odkázat populární pověst, podle níž byly karlovarské prameny objeveny v půli 14. století českým králem a římským císařem Karlem IV. při lovu jelena. Založení lázeňského městečka na soutoku řek Ohře a Teplé za panování Karla IV. jistě nebylo tak náhodným a romantickým počinem, jak o tom vypráví stará pověst, nýbrž téměř zákonitým vývojovým rezultátem pro dávno známé místo s léčebnou tradicí.


 

Karlovy Vary se proslavily ve světě především jako lázeňské město. Později však také specialitami a zvláštnostmi, které jsou typické pro toto město a jeho blízké okolí. Pokud se hovoří o specialitách, máme hlavně na mysli určité výrobky pro užití.

K těmto tradičním specialitám patří především sklo značky Moser
nesoucí název podle zakladatele proslulé sklárny a po celém světě známé pod názvem "Sklo králů", jež se stávalo ozdobou a chloubou u panovníků a jiných prominentních osobností v mnoha zemích celého světa. Je synonymem pro špičkovou řemeslnou a uměleckou úroveň. Ludwig Löwi Moser (1833-1916) se vyučil rytcem, v roce 1857 založil vlastní dílnu a obchod se sklem. Prodejna a dílna se nacházely v domě u Zlatého klíče, později v domě u Červeného srdce na Staré louce.

Mezi tradiční a bezesporu nejoriginálnější specialitu Karlových Varů patří hořkosladký žaludeční likér Becherovka (38% alkoholu, 10% cukru), známý pod názvem "třináctý pramen". Historie tohoto lahodného moku sahá až do roku 1805, kdy do Karlových Varů přijel na léčení jistý hrabě se svým osobním lékařem doktorem Frobrigem pocházejícím z Anglie. Ubytovali se v domě "U Tří Skřivanů" na Tržišti, který vlastnil synovec slavného karlovarského balneologa dr. Davida Bechera, lékárník Josef Becher a kde měl také svoji lékárnu. V ní se zrodilo přátelství lékaře a lékárníka, znalců a sběratelů léčivých bylin. Výsledkem jejich spolupráce byl recept dr. Frobriga, dle jeho slov na "elixír života", smíchaný z dvaceti zde v okolí rostoucích bylin. Recept daroval na památku ve chvíli loučení svému příteli. Josef Becher po dvou letech zkoušení a vylepšování začal v roce 1807 vyrábět a prodávat místo "elixíru" zpočátku "Anglickou hořkou", "Žaludeční hořkou" a posléze "Original Karlsbader Becherbitter" - likér podporující trávení.

 

 

Jednou z nejoblíbenějších karlovarských specialit jsou lázeňské oplatky, které zde začal vyrábět kolem roku 1850 Karl Bayer. Zpočátku se jednalo o drobnou domáckou výrobu, oplatky se dodávaly lázeňským hostům jako lahodná a lehce stravitelná pochoutka ke kávě. Teprve roku 1867 dostaly svou typickou chuť a nazlátlý vzhled. Již v 18. století se vyráběly oplatky pomocí tzv. klešťových oplatnic. Oplatky se vyrábějí v několika druzích a jsou exportovány do mnoha zemí celého světa. Nejpopulárnější jsou však ty, které jsou vyrobeny dle původního receptu - plněné oříškovou cukrovou náplní. Někde jsou do obchodu dodávány jako polotovary, kde se jejich výroba dokončuje přímo před zraky kupujících. Tyto, ještě teplé, jsou nejoblíbenější.


KARLOVY VARY
O městě
Indikace a kontraindikace
Léčivé prostředky
O léčení
Lázeňské hotely / hotely
Lázeňské hotely a hotely
APT/Byty
APT
BYTY